вівторок, 16 червня 2020 р.

ЗАЛІЩИЦЬКІ СТЕЖКИ РОДИНИ СКОРИКІВ-ОХРИМОВИЧІВ


Мирослав Ско­рик, чия «Мелодія» стала символом укра­їнства у всій своїй ба­га­товимірності та полі­го­ло­ссі, а геніальність музи­ки до «Тіней забутих пред­ків» завжди тривожить душу, відійшов у засвіти. Тала­но­ви­тий митець, який прожив непросте життя, адже з 1948 по 1953 роки з сім’єю був на засланні в Сибіру, все ж досягнув світової слави, вніс вагому лепту в розвиток музичного мис­тец­тва, навчав студен­тів розуміти високе, був твор­цем нової класичної музики незалежної України, став при­жи­ттєвим класи­ком - це да­леко неповний перелік ролей, відведених її вели­чністю долею Миро­славу Скорику.

Після повернення з Сибіру. Сидить (на світлині) Олена Кру­шель­­ницька-Охримо­вич – ба­буся М.Скорика, дружи­на В.Охри­мо­вича. Стоять: Ми­рослав Скорик, Марія-Соломія Охримович-Ско­рик – мати М.Скорика, Ма­рія Охримо­вич-Вачків - тітка, Михайло Скорик – батько Мирослава.

Львів – його рідне місто, мала батьківщина. Тут він народився, жив, творив, тут знайшов вічний спочи­нок. Митець став продо­вжу­вачем славних музич­них традицій відо­мого роду Крушельни­цьких, життя членів якого пов’язане з багатьма містами.
У цьому довгому спи­ску є місто Заліщики. Воло­димир Охримович, дідусь по материній лінії, знаний адвокат, захисник українців, політичний, громадський, культурний діяч, 1902 року у відповідь на звернення суспільного діяча Заліщи­ць­­кого повіту отця І.Вели­гор­ського до народного ко­мі­тету  оселяється у Залі­щи­ках та відкриває адвокат­ську канцелярію. Разом із ним поселяється дружина Олена Крушельницька, рідна сестра всесвітньо відомої співачки Соломії Крушельницької.
Володимир Охримович активно розбудовує у Залі­щи­ць­кому повіті націона­ль­не, культурно-освітнє та господарське життя. Він створює повітовий осере­док УНДП і стає його голо­вою, організовує діяльність філій товариства «Просві­та», «Рідна школа», пер­шого кредитного коопера­тиву «Руська народна каса», допомагає у зведенні «Народного дому».

Як представник УНДП 1905-1907 років бере акти­вну участь у Заліщицькому повіті в заходах, спрямо­ваних на прийняття вибор­чої реформи Австро-Угор­ської імперії. У 1907 році, пі­сля її затвердження, на ви­бо­рах українці обирають Володимира Охримовича депутатом в австрійський парламент.

З біографії дізнаємося, що родина приїхала разом з донькою Марією-Соло­мією, народженою 15 бере­зня 1900 року. Марія-Соло­мія, назва­на на честь тітки, і стала матір’ю Мирослава Скорика. Сім’я проживала у Заліщиках приблизно до 1907 року. Тут, крім Марії-Соломії, у ній народилися діти Андрій, Марія та Оксана. Остання померла в дитячому віці і похована на заліщицькому кладовищі. Ранні дитячі роки матір Мирослава Скорика провела у Заліщиках. А її мама Олена, будучи дружиною знаного громад­ського та політичного діяча, теж брала участь у націо­наль­ному житті краю. Саме до родини Охримовичів у 1905 році приїжджала всесвітньо відома співачка Соломія Крушельницька, рідна се­стра бабусі Миро­слава Скорика, яка висту­пи­ла в Заліщиках, у будинку това­риства «Сокіл» з шев­чен­ківською концертною про­грамою.
Отож, на життєвому шляху родини Крушель­ницьких-Охримовичів-Ско­риків було наше містечко Заліщики, в життя якого вони внесли свій важливий вклад.

Василь ДЯКІВ,
історик, член НСЖУ

На фото: громадсько-політичний та культурний діяч Володимир Охримович.
Композитор Мирослав Скорик і співачка Соломія Крушельницька.




Немає коментарів:

Дописати коментар

«З ДНЕМ НЕЗАЛЕЖНОСТИ, ВЕЛИЧНА І СВЯТА, ІЗ ДНЕМ НАРОДЖЕННЯ, КОХАНА УКРАЇНО!» Святкування 30-річчя відновлення Незалежности України в Заліщиках-2021

  У 30-у річницю проголошення Акту незалежности України, 24 серпня цього року, на заліщицькому майдані вранці відбувся благодійний забіг, ...