понеділок, 29 червня 2020 р.

Інтерв'ю з директором Заліщицького ВПУ Віктором Євгеновичем СТОЯКОМ "Нові горизонти професійної освіти"

Понад 70 років готує кадри Заліщицьке вище профе­сійне учили­ще. Про ро­боту педаго­гічного та учнівського колективів сьогодні кореспонденти газети «Колос» ведуть розмову з дирек­тором навчального за­кладу Віктором Євгеновичем Стояком.


Розкажіть, будь ласка, які професії сьогодні в училищі здобувають молоді люди?
- Нашу розмову хочу розпочати з історії, адже сформований навчальний заклад був ще у далекому повоєнному 1948 році, готуючи кваліфікованих ро­біт­ни­ків за спеціальностями «швея-мотористка», «бух­га­лтерський облік». Бага­тьох із тих, хто закладав пі­д­валини закладу, хто цілковито віддавав себе навчально-виховному процесу, вже немає серед нас. Ми можемо з вдячністю згадувати цих людей та гідно нести естафету зна­ного в Україні навчального закладу. Зрозуміло, що у розвиток училища значний вклад на різних етапах його історії внесли директори Савелій Герасимович Кос­тюк, Роман Михайлович Хом’як, Іван Петрович Дрозд…
Сьогодні, орієнтуючись на потреби ринку праці та з огляду на значимість у суспільстві тих чи інших спеціальностей, у нашому навчальному закладі  молодь має змогу опановувати  наступні професії: кравець, перукар (перукар – мо­дель­єр), манікюрник; кухар-кондитер; штукатур; ли­цю­вальник-плиточник; тракторист, машиніст сіль­сь­когосподарського вироб­ни­цтва; слюсар з ремонту сіль­ськогосподарських  машин та устаткування; водій авто­транспортних засобів категорії «В», «С1». Форма навчання на усіх спеціаль­ностях державна, прожи­вання у гуртожитку безкош­товне, понад 80 % учнів отримують стипендію.
- У нинішніх умовах належна і гідна підготовка майбутніх спеціалістів немислима без виробни­чо­го потенціалу, без тех­ніч­но грамотних спеці­а­лі­с­тів.  Чи володіє цим бага­жем Ваш навчальний заклад ?
- Звісно, тільки справді висококваліфікований ко­лек­тив викладачів та май­стрів здатний підготувати сучасних грамотних спеці­алістів. У нашому навчальному закладі працюють 22 ви­к­ладачів-предметників – спеціалістів вищої кате­горії, більшості з яких при­своєно педагогічне звання «старший викладач». Оволодіти професійними навиками мо­лодому по­колінню допомагають також 22 май­­стри виробничого на­вчання. Це лю­ди, здатні збагатити ро­зум і се­рце кожної дитини.
Звичайно, матеріальна база зі здобу­ття професій – не менш важливий чинник  май­бутньої фаховості здо­бу­вачів освіти, тому, відпо­від­но до Державних стандартів, в училищі обладнані кабінети та майстерні. У нас є три перукарські та манікюрна майстерні з необхідною для навчання технікою та інструментами; майстерня для штукатурів, лицювальників-плиточни­ків, база якої оновлюється відповідно до вимог часу.
У 2016 р., після приєднання Товстенського лі­цею до Заліщицького ВПУ, була введена в дію новітня  лабораторія для кухарів-кондитерів. На сьогодні  - це простора зала, осна­щена сучасною побутовою технікою та естетичним посудом для приготування страв майбутніми кухаря­ми. Учні Товстенського від­ділення мають змогу удосконалювати майстерність з ремонту та керування транспортними засобами в технічних майстернях та на полігоні.
 Крім цього, до послуг здобувачів освіти - спор­ти­в­ні та актові зали, два гур­то­­житки, їдальні, два стаді­они.
Педагогічний колектив постійно працює над творчим розвитком кожного учня, прищеплюючи інте­рес до знань, любов до об­раної професії, розвиваючи пізнавальні, творчі інте­реси.
- Як виживає очолюваний Вами заклад в умовах оптимізації осві­ти, особливо сільської, а також у період демогра­фічних проблем?
- Профтехосвіта області уже пережила процес оптимізації. Не оминув він і нас, адже у 2016 році, відповідно до Наказу Міністерства освіти і науки за № 671, відбулася реорганізація Товстенського професійного сільськогосподарського ліцею шляхом приєднання до Державного професійно – технічного навчального за­кладу «Заліщицьке вище професійне училище».
 Хочу зазначити, що даний процес пройшов належно, безболісно. Нам вдалося зберегти люд­ський потенціал, що є важливим, матеріально-технічну та навчальну бази, постійне вдосконалення яких у мене в пріоритеті.
 Життя триває, і ми не можемо, склавши руки, сидіти в бездіяльності, тому вдалось провести ремонт покрівлі гуртожитку, їдаль­ні; заміну вікон у навча­льних корпусах, гуртожитку на енергозберігаючі, проведено капітальний ре­монт педагогічного кабі­нету, гуртожиток та навча­льні корпуси підключені до Інтернету. Значна робота проводиться з благоустрою кімнат гуртожитку, проведено капітальний ремонт вбиралень, умивальників, побутових кімнат, кухонь; виконано плиткове облицювання підлоги. І що є моєю найбільшою радістю та гордістю – практично кожен об’єкт є працею рук наших вихованців- здобу­вачів будівельної професії та їх майстрів. Ця робота здійснюється на уроках виробничого навчання та виробничої практики.
Покращення побутових умов та умов навчання, я вважаю, є одним із чинників приваблення абітурієнтів, особливо у час демографічної кризи. Адже сучасні діти обирають комфортні умови проживання, навчання та затребувані на сучасному ринку праці професії. Без перебільшення у нас це є.
- Ваші випускники – це Ваша гордість. У чому простежується успіх педагогів і учнів? Де переважно працюють випускники Вашого навчального закладу ?
- З огляду на вимоги сучасного ринку праці  робітничі спеціальності є найбільш затребуваними як в Україні, так і за кордоном. Випускники нашого училища мають змогу працювати в перукарнях, яких тільки у нашому місті є чимало, у барах, ресторанах, кафе, у швейних ательє. Хороші трактористи затребувані для роботи в сільгосппідприємствах, агрохолдингах. Наші будівельники виконують роботу різноманітної складності у нашій країні та за її межами. Дехто з наших випускників створює свої маленькі підприємства: перукарні, майстерні з пошиття та ремонту одягу, будівельні бригади.
 Особливою гордістю для педагогічного колективу є учні, які продовжили навчання у закладах вищої освіти. Наші випускники Наталія Кубишин та Роман Фестрига, здобувши фах актора, досягли уже значних висот у своїй професії, зігравши ролі в кіно, театрі, ставши переможцями багатьох конкурсів.
 Іскра майстерності цих молодих людей загорілася саме в стінах нашого навчального закладу, адже перші кроки у мистецтво вони зробили у нас.
 Намагаючись засівати душі своїх вихованців зернами порядності, краси, естетики, ми не забуваємо про підтримку духу патріотизму, відданості Україні та готовності стати на її захист. Гордістю не тільки своїх батьків, а й усієї учили­щної родини є наші випускники: брати Назар та Віталій Савчуки, Микола Швед, Олег Дмитерко, Василь Ходань, які без вагань у перші дні російської окупації стали на захист України. Боронити рідний край пішов і наш викладач Павло Сергійович Брєєв. Тішить ще й те, що усі наші захисники повернулись додому живими.
- Практично всі учні учи­лища досить юними за­лишають домівку. Хто і що допомагає їм відчувати атмосферу дому і здій­с­нити безболісний пере­хід  у самостійне життя?
- Безперечно, це - умови проживання, які відтво­рю­ють атмосферу домаш­нь­ого затишку. Але найголо­вніше – дати дитині відчуття потрібності у колективі, за­цікавити. У цьому процесі ва­жливу роль відіграє соці­ально – психологічна служба навчального закладу, здій­снюючи індивідуальний підхід до кожної молодої лю­ди­ни. Це - клуби за інтереса­ми, різноманітні гуртки, спор­тивні секції, можли­вість відвідувати бібліотеку, музей училища як для здій­снення навчального про­цесу, так і для самороз­ви­тку. Наші учні мають мож­ли­вість брати участь у конкурсах фахової майстерно­сті. Вони неодноразово ви­бо­рювали призові місця. А це - шлях до вдосконалення та підвищення майстерно­сті.
 Вагоме місце у формуванні культури, духовності, естетичних смаків нашої молоді займає художня самодіяльність. Наш заклад є активним учасником творчих звітів професійно – технічних та вищих навчальних закладів I – IV рівнів ак­ре­дитації. Дипломами обласного управління освіти і науки неодноразово  нагороджувались учасники концертних програм – читці, со­ліс­ти, хор, ансамблі. І ця спі­ль­на аматорська праця не­а­би­як згуртовує колектив педагогів та учнів.
 Знаю, що велика сім’я Заліщицького ВПУ усвідомлює свою значимість та роль надійного оберега інте­ле­к­туальної і творчої сили на­роду, є тією установою, яка сприятиме виведенню про­фесійно-технічної освіти України на нові горизонти та досягнення.


Немає коментарів:

Дописати коментар

«З ДНЕМ НЕЗАЛЕЖНОСТИ, ВЕЛИЧНА І СВЯТА, ІЗ ДНЕМ НАРОДЖЕННЯ, КОХАНА УКРАЇНО!» Святкування 30-річчя відновлення Незалежности України в Заліщиках-2021

  У 30-у річницю проголошення Акту незалежности України, 24 серпня цього року, на заліщицькому майдані вранці відбувся благодійний забіг, ...