середа, 30 грудня 2020 р.

Василь Дяків: "Пам'ятаймо про творців незалежної України! Будьмо українцями – творімо нову Україну!"

На порозі Нового 2021 року свідомим українцям, тим, хто будує незалежну державу, не заважаючи на політичні перипетії у сучасних владних кабінетах і пандемії коронавірусу, варто згадати патріотів, які своїм життям та справами підтвердили вірність Україні. Степан Бандера і В’ячеслав Чорновіл – ідеологи та творці незалежности, що у різні періоди історії стали голосами правди та свободи, нескореності та самопожертви. Вони - українці, яких тоталітарному режиму Радянського Союзу не вдалося зламати чи підпорядкувати своїм інтересам. Справжні українці постійно та активно піднімали голоси протесту проти несправедливости, національного гніту, колоніальної політики русифікації України, порушення радянською владою прав людини.
Степан Бандера, пройшовши школу революційної боротьби Організації Українських Націоналістів (ОУН) у буремні міжвоєнні роки проти проявів польського державного шовінізму щодо українців, проти репресій більшовицької влади супроти українського селянства в УСРР, став у роки Другої світової війни та повоєнні роки символом нескорености та непохитної віри свідомих українців у виборюванні незалежности України як військовими, так політичними засобами. Переосмислюючи роль та місце ОУН в історії українського національно-визвольного руху, Степан Бандера акцентував увагу на консолідації зусиль для боротьби проти більшовицького окупаційного режиму на демократичних засадах побудови Української держави. Його голос звучав по-особливому в умовах сталінського тоталітаризму та хрущовської «відлиги», незважаючи на яку провідника ОУН Степана Бандеру вбив агент спецслужб СРСР Богдан Сташинський. Цей акт засвідчив, наскільки небезпечним навіть для так званої лібералізації радянської влади був ідеолог націоналізму С.Бандера.
Можна стверджувати, що його естафету боротьби перейняв В’ячеслав Чорновіл - патріот, журналіст, який став символом українського дисидентського руху. Його діяльність упродовж 1960-1980-х років стала викривальним актом радянській системі. Чотири сфабриковані кримінальні справи, вироками яких стали більше десяти років ув’язнень і таборів не зломили В’ячеслава Чорновола, а загартували і наперекір всьому додали віри у майбутнє України. Автор викривальних творів про діяльність тоталітарної системи, один із творців Української Гельсинської Групи (УГГ), яка піднімала свій голос на захист дисидентів і розповідала світові про тотальне брутальне порушення прав людини у СРСР; Української Гельсинської Спілки, яка у роки перебудови стала платформою для консолідації всіх національно-демократичних сил, що прагнули незалежности України; Народного Руху України, який уперше наприкінці 80-х - початку 90-х років ХХ ст. став реальною політичною опозицією для комуністичного режиму і спрямував свою діяльність на утвердження демократичних принципів формування органів влади та місцевого самоврядування, один із кандидатів у президенти України під час виборів 1991 року, народний депутат Верховної Ради України двох скликань – це послужний список патріота В’ячеслава Чорновола. Життя борця за незалежність закінчилося трагічно: він загинув у ав¬томобільній катастрофі у березні 1999 року за нез’ясованих обставин. Пам’ятаймо про патріотів та активних борців за незалежність України: В’ячеслава Чорновола, якому 24 грудня 2020 року виповнилося б 83 роки, і Степана Бандеру: 1 січня 2021 року вшануймо 112 років від дня його народження. Будьмо українцями – творімо нову Україну!
Василь ДЯКІВ, історик

Немає коментарів:

Дописати коментар

«З ДНЕМ НЕЗАЛЕЖНОСТИ, ВЕЛИЧНА І СВЯТА, ІЗ ДНЕМ НАРОДЖЕННЯ, КОХАНА УКРАЇНО!» Святкування 30-річчя відновлення Незалежности України в Заліщиках-2021

  У 30-у річницю проголошення Акту незалежности України, 24 серпня цього року, на заліщицькому майдані вранці відбувся благодійний забіг, ...